Rozhovor s MVDr. Jaroslavem Peškem

Rozhovor s MVDr. Jaroslavem Peškem

Rozhovor s MVDr. Jaroslavem Peškem

24/02/2021

MVDr. Jaroslav Pešek absolvoval Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně v roce 2010. Působil ve smíšené veterinární praxi na Vysočině. Nyní provozuje svou vlastní ordinaci pro malá zvířata a zároveň se stará o hospodářská zvířata ve farmových chovech na Orlickoústecku. Jako jeden z prvních veterinářů vůbec začal u svých pacientů používat doplňky krmiva pro posílení imunity Imudog a Imucat od firmy IMUpet, s.r.o.

 

Jak dlouho už výrobky IMUpet ve své praxi používáte?

Už přes 4 roky. A musím říct, že ho pacientům doporučuji stále častěji nejen jako preventivní opatření, ale také jako doplněk k různým léčebným procedurám.

 

Měl jste k nim od začátku důvěru, nebo jste o jejich účincích aspoň trochu pochyboval?

Měl jsem k nim důvěru od začátku, nepoužívám ve své praxi něco, čemu nevěřím. Působení kolostra na organismus znám a spojením s probiotiky a prebiotiky se nemohlo nic zkazit. Ale musím říct, že terapeutický účinek mě i tak mile překvapil. Hlavně u mých klientů je velmi kladná odezva.

 

Co vás na výrobcích oslovilo?

Oslovilo mě hlavně to, že se jedná o zcela přírodní produkt. Dnes se do spousty výrobků přidává nějaká chemie. Není to tak dávno, co se antibiotika předepisovala i na chřipku, čímž vznikla vysoká rezistence virů i bakterií. Kolostrum posiluje imunitu přirozeně, proto zde nic takového nehrozí! Znám účinky kolostra jak nativního z praxe, dělám ve velkém i skot, tak hlavně na sobě, jelikož ho taky používám! Dříve jsem trpěl na sezónní chřipky a angíny, 5 let používám mlezivo a jsem jak rybička, tak na tom asi něco je, že? A v neposlední řadě jsou výrobky IMUpet unikátní věcí! V žádném jiném výrobku není takové složení, a navíc v takové škále. A je to český produkt!

 

Jakým pacientům IMUpet doporučujete? A jakým byste ho určitě nedoporučil?

Doporučuji ho v podstatě všem jak štěňatům, tak i gerontům, vždyť nejlepší veterinární praxe je prevence! V prevenci onemocnění věřím nejvíc, a proto je u mě tento doplněk krmiva na prvním místě. IMUpet doporučuji i při jakýchkoliv infekčních, ale i neinfekčních chorobách jako doplněk mé léčby.

Pozor ale na štěňata a koťata do 4 týdnů věku, těm bych IMUpet rozhodně nedoporučil. Jednak mají k dispozici nativní kolostrum od matky, to žádný výrobek plně nahradit nemůže, jednak není složení výrobku kvůli prebiotické složce vhodné pro takto malá mláďata. Dále bych byl také opatrný u samic s projevy falešné březosti.

 

Napadá vás nějaký konkrétní případ, kdy vás účinky IMUpet pozitivně překvapily?

Jeden z prvních psů, na kterých jsem vyzkoušel Imudog, měl velmi silnou kožní alergickou reakci. Hlavně na čenichu a na hlavě měl velké léze a rovnou jsem upozornil majitele, že léčba bude v tomto případě velmi zdlouhavá. K léčbě jsme zkusili přidat Imudog, tehdy jsem ho měl v ordinaci jako novinku, a pozitivní výsledky léčby se dostavily daleko dříve, než jsem čekal. Kromě toho nemají zvířata problém do sebe výrobky dostat, většinou jim chutnají. IMUpet mě také příjemně překvapil jako doplněk při terapii průjmů.

 

Máte nějaký oblíbený veterinární "fígl" s výrobky IMUpet?

V rámci své praxe přidávám Imupet jako doplněk ke koprofágii, kdy psi žerou cizí exkrementy, a po pár lžičkách je klid. Klienti se pak vracejí k dalším balením. Tak jsem to aspoň vypozoroval, jak tyto výrobky ovlivňují organismus.

 

Setkal jste se s nějakým negativním účinkem při užívání výrobků IMUpet?

Popravdě nesetkal, jen jsem měl pacientku, která trpí na zažívání (chronické průjmy). Její stav se po užívání Imudog urovnal, ale jakmile se u ní projevila falešná březost, měla podle klientky silnější projevy a více nateklou mléčnou žlázu než předtím. Sám jsem ovšem tehdy fenku neměl možnost vyšetřit.

 

Jak by se dalo laicky vysvětlit působení imunoglobulinů z kolostra na organismus?

Imunoglobuliny jsou protilátky, takže pokud chceme mít zdravého jedince, těchto protilátek musí mít co nejvíce a je víceméně jedno, jestli jsou z jiného savce. Důležité je jejich množství, protože jsou to stavební kameny pro imunoglobuliny toho jedince, který je potřebuje a přijímá je přes zažívací trakt. Navíc podporují ve střevech aktivní imunitu, protože imunitní systém musí být v jejich přítomnosti v pohotovosti právě proti těmto imunoglobulinům z vnějšího prostředí. Čili cizí imunoglobuliny posilují a zlepšují imunitu organismu, kterému je podáme. A o to přeci jde!

 

Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Probiotika jsou živé organismy, které pomáhají střevní mikroflóře správně trávit, a tudíž pomáhají i správné imunitě. Prebiotika jsou látky, které tyto organismy potřebují, aby se mohly množit. Zde to je třeba inulín, to je složitý cukr, který organismus psů a koček nedokáže rozbourat, takže projde až do tlustého střeva a zde živí ty správné probiotické bakterie.

 

Pracujete mimo jiné i v chovu skotu, kde se nepoužité mlezivo schraňuje pro účely sušení. Jak takový sběr vlastně probíhá?

Ano, pracuji. Sběr mleziva probíhá co nejvíce asepticky a ihned po sběru do sterilních lahví se hluboko zamrazí. Nesbírá se krvavé mlezivo ani mlezivo s antibiotiky či s formou zánětu. Navíc v chovu má vždy přednost nakrmení telete před sběrem, proto se do laboratoře dostane jen mlezivo od krav, které ho vyprodukují přebytek. Toto mlezivo se opět po rozmražení, šetrném kvůli imunoglobulinům, v laboratoři vyšetřuje a opatrně suší pod stálou kontrolou. Takže do hotového výrobku se dostane jen kvalitní přírodní nasušené mlezivo.

© Kateřina Ženková

Přidat komentář